Valent-inwestycje w nieruchomości, aranżacja wnętrz, remonty

wtorek, 1 maja 2012

Ergonomia mebli i sprzętów w kuchni.

Projektowanie wnętrz Kraków.

W funkcjonalnej kuchni najważniejsza jest ergonomia – czyli łatwość użytkowania wstawionych do niej sprzętów oraz odpowiednie ułożenie mebli. Architekt wnętrz Kraków radzi podczas urządzanie kuchni, szafki należy ustawić tak, by znajdowały się w zgodzie z kolejnością wykonywanych na nich czynnościach. To ważna wskazówka, która ułatwi nam codzienne życie.

W aranżacji kuchni tradycyjnej zaleca się wstawienie lodówki przy drzwiach, potem szafkę, na którą można wykładać produkty. Następnie przy projektowania wnętrz kuchni umieszczamy zlewozmywak i możliwie jak najdłuższy blat roboczy, przyjmując jako minimum jeden metr. W późniejszej kolejności znajdować powinna się płyta grzewcza, a obok niej krótki blat roboczy, na którym będzie można odkładać garnki z płyty.

Przy zabudowach z wyspą, kojarzonych z nowoczesna kuchnia kluczową rolę odgrywa ustawienie sprzętów (lodówka, zlewozmywak i płyta) w kształcie trójkąta. Należy pamiętać także o właściwym oświetleniu miejsca, gdzie znajduje się blat roboczy. Z powodów czysto ergonomicznych błędem jest wstawianie płyty grzewczej przy oknie lub w rogu, gdyż tracimy miejsce na mały blat, na którym odstawiałoby się gorące garnki.

Te kilka zasad, które zrealizujemy podczas remont Kraków sprawi, że użytkowanie kuchni będzie dla nas czystą przyjemnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz